Inkontinence ve stáří

Inkontinence

Co je inkontinence?

Inkontinence je nedobrovolné vyměšování moči z močového měchýře. Někdy se jedná jen o několik kapek moči např. při kašli, jindy mohou být potíže větší, pacienti mohou pociťovat silné a náhlé nucení močit a také vyloučí velký objem moči.

Inkontinence u seniorů

Inkontinence je běžné onemocnění seniorů. Jejich močový měchýř ztrácí svou schopnost regulovat stahy a uvolnění močového měchýře. Tak dochází k úniku moči. Postižený není schopný ovládat naléhání na močení, nemůže udržet moč do okamžiku, kdy se dostane na toaletu. Největší potíže způsobuje inkontinence seniorů v noci.

Léčba inkontinence

Léčba, fungující u každého, neexistuje. Většinu postižených však lze léčit bez operace. Volba léčby se odvíjí dle životního stylu a preferencí seniora. Ze začátku jsou většinou zkoušeny jednodušší možnosti léčby, jako např. změny některých návyků a cvičení, zaměřené na posílení svalů, které zadržují moč v močovém měchýři. Pravidelné cvičení zpevňuje břišní stěnu i svaly pánevního dna včetně svěračů. Důležité je dále snížení hmotnosti, vyloučení těžké fyzické práce a dostatečný příjem tekutin. Nedochází-li ke zlepšení, přichází na řadu možnost užívání léků nebo vaginálních pomůcek. U některých postižených inkontinencí může pomoci mírná elektrická stimulace pánevních nervů anebo přichází na řadu chirurgický zákrok.

Pomoc při inkontinenci

V současné době je naštěstí již velký výběr kvalitních pomůcek, které minimalizují potíže, spojené s inkontinencí. Výrobci těchto pomůcek mají kvalitně zpracovaný informační systém i na internetu. Pro správnou volbu pomůcek je důležité zjistit svůj typ úniku moči a poté řešení, odpovídající konkrétním potřebám. Díky kvalitně proškolenému personálu firmou TENA, která nám inkontinenční pomůcky dodává, jsme schopni klientovi na míru doporučit ten nejlepší výrobek.

Tena Expert

Inkontinence v ČR